Kritični mineral sakriven u pustinji
Pronašli smo održiviji način proizvodnje litijuma – na jednom sasvim neočekivanom mestu
Tragali smo za zlatom, ali ono što smo pronašli bilo je pravo iznenađenje: način dobijanja kritičnog materijala neophodnog za održivu budućnost, i to iz rudarskog otpada.
„Pre nekoliko godina, počeli smo da istraživanje kako bi mogli da neke metale izdvojimo iz našeg rudarskog otpada,” kaže Aleks, vodeći inženjer u našoj fabrici Boron u Kaliforniji, u SAD.
„Tražili smo zlato… ali smo našli nešto bolje od zlata: litijum za baterije – i mogućnost da ga proizvodimo u velikim količinama.”
Litijum otvara vrata celom novom svetu. Ovaj materijal je od ključnog značaja i služi za pokretanje stvari koje koristimo svakodnevno: puni pametne telefone, laptopove i električna vozila. I kako potražnja za ovim proizvodima raste, svetu će biti potrebno sve više litijuma.
Pronašli smo rešenje kako hemijski preraditi rudarski otpad i iz njega dobiti potpuno nov proizvod- litijum za baterije. Tražimo mogućnost izgradnje proizvodnog pogona punog obima koji bi, kada se pokrene, mogao da proizvede dovoljno litijuma za napajanje 70.000 akumulatora za električna vozila, i sve to bez potrebe za novim rudarenjem.
Kako ovaj inovativni proces obuhvata izdvajanje litijuma iz otpadnog rudnog materijala, on je održiviji u odnosu na litijum koji se trenutno može pronaći na tržištu.
Ovo je poslednja u nizu inovacija kojima proizvodimo vredne materijale iz otpad ili nusproizvoda – uključujući skandijum iz proizvodnje titanijum dioksida, anhidrit i Alekstru iz naše proizvodnje aluminijuma, i telurium iz naše fabrike bakra u Kenekotu.
Koristeći otpad za proizvodnju materijala koji su potrebni svetu, mi možemo imati važnu ulogu u rastućem tržištu obnovljivih izvora energije i dati doprinos održivijoj budućnosti.

„Rudarimo već skoro 100 godina,” kaže Aleks.
„Videli smo kako kolica postaju tegljači, a krampovi postaju mašine za iskopavanje. A sa rastom tržišta zelene i održive energije, nadamo se da ćemo se ponovo prilagoditi trđištu proizvodnjom litijum-karbonata za baterije iz našeg otpada.”
Kada pomešate znatiželju, naporni rad i malo sreće, bićete iznenađeni onim do čega možete doći. Jedva čekamo da vidimo šta će naš tim u Boronu smisliti u narednih sto godina.