Rio Tinto podržava odluku Evropske unije da ubrza razvoj litijumskih strateških projekata
Odluka Evropske komisije da identifikuje 47 strateških projekata u oblasti kritičnih sirovina još jednom potvrđuje važnost litijuma za energetski sektor i industrijski razvoj. Pored toga, jasno pokazuje da je za EU prioritet eksploatacija strateških resursa na sopstvenoj teritoriji i da su navodne tvrdnje o neokolonijalnom odnosu prema resursima Srbije samo deo agresivne kampanje dezinformacija koja se vodi protiv litijuma. Evropska unija je stavila prioritet na eksploataciju strateških resursa na sopstvenoj teritoriji, što dodatno potvrđuje da je odgovorno upravljanje ovim sirovinama globalni prioritet, a ne izolovan slučaj.
Najveći broj izabranih projekata u vezi je sa rudarenjem, preradom i reciklažom litijuma, što pokazuje odlučnost Evrope da osigura snabdevanje ovom ključnom sirovinom. Od ukupno 47 strateških projekata, 22 su litijumska, a čak 7 obuhvata rudarenje litijuma iz čvrste stene, što je tehnologija koja se može uporediti s projektom „Jadar“.
Evropska unija svojim potezima jasno pokazuje da razvoj litijumskih projekat ne posmatra kao rizik, već kao priliku za održiv razvoj, ekonomsku konkurentnost i stratešku sigurnost. Litijum je ključna sirovina za proizvodnju baterija za električna vozila i skladištenje energije iz obnovljivih izvora, zbog čega igra ključnu ulogu u ostvarivanju evropskih klimatskih i energetskih ciljeva.
Kompanija Rio Tinto je projekat „Jadar“ prijavila na konkurs za strateške projekte koji je Evropska komisija raspisala prošle godine u okviru Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA), sa ciljem da doprinese razvoju lanca snabdevanja električnih vozila u Srbiji i Evropi, u skladu sa najvišim ekološkim i regulatornim standardima Evropske unije i Republike Srbije.
„Podržavamo odluku Evropske unije da ubrza razvoj strateških projekata i verujemo u odgovoran pristup pri daljem procesu selekcije projekata izvan teritorije Evropske unije. Nijedan dalji korak u razvoju projekta nećemo preduzeti dok kroz transparentan i zakonom propisan proces ne dokažemo njegovu bezbednost za životnu sredinu i zdravlje ljudi“, izjavio je Čed Bluit, direktor Projekta „Jadar“.