Poseta Projektu „Jadar“ zainteresovanih strana iz Evrope radi boljeg upoznavanja sa odgovornim razvojem kritičnih sirovina u Evropi


23. septembar 2024

Rio Tinto je ugostio grupu posetilaca iz Evrope u dolini Jadra radi boljeg upoznavanja sa potencijalom planiranog rudnika
Razgovori su bili fokusirani na temu razvoja bezbedne i odgovorne rudarske industrije i razvoj šireg lanca vrednosti u proizvodnji baterija na teritoriji Evrope

Beograd, 20. septembar 2024: Rio Sava, kćerka kompanije Rio Tinto u Srbiji bila je domaćin delegaciji predstavnika evropskih poslovnih i strukovnih udruženja u Loznici, u dolini Jadra, i u Beogradu. U poseti su bili predstavnici 11 organizacija i institucija, uključujući predstavnike Euromines (Evropsko udruženje za rudarstvo, metale i minerale), Eurometauxa (Evropsko udruženje za proizvođače obojenih metala i reciklera), Međunarodnog udruženja za litijum (ILiA – svetsko strukovno udruženje litijumskog lanca vrednosti), kao i Federacije nemačkih industrija (BDI).

Zelena i digitalna tranzicija su pokrenule globalnu potražnju za litijumom. Odgovor evropskih zemalja na to je prokretanje analize spostvenih resursa i razmatranje mogućnosti da se snabdevanje budućih potreba za kritičnim sirovinama u većoj meri zadovoljava sa teritorije Evrope. Projekat „Jadar“ predstavlja priliku za razvoj savremenog i odgovornog rudarskog projekta svetske klase. Takođe ima potencijal da postavi nove standarde za bezbedno iskopavanje i preradu litijuma i bora istovremeno vodeći računa o upravljanju i ublažavanju potencijalnih uticaja na životnu sredinu.

Chad Blewitt, izvršni direktor Projekta „Jadar“, Rio Tinto, rekao je ovim povodom: „Kao jedno od najvećih i najkvalitetnijih ležišta u Evropi, Projekat „Jadar“ je trenutno u centru pažnje. Ova poseta je bila odlična prilika za predstavljanje naših aktivnosti u prethodnih 20 godina, saradnje sa lokalnom zajednicom i Vladom Srbije, ali i prilika da razgovaramo o zajedničkim izazovima sa kojima se suočavaju evropske zemlje koje nameravaju da realizuju svoje projekte eksploatacije litijuma i razviju sopstvene resurse.“

Tokom dvodnevne posete, grupa posetilaca je učestvovala u prezentacijama potencijalne ekonomske i društvene koristi Projekta „Jadar“ kao i aktivnosti koje smo preduzeli da odgovorimo na pitanja koja se tiču zaštite životne sredine i otpada, otkup zemljišta i obnova sredstava za život, kulturnog nasleđa, zajednice i lokalni ekonomski razvoj kao i potreba da se vodi dijalog zasnovan na činjenicama kako bismo ublažili štetan uticaj širenja dezinformacija.

Komentarišući posetu, zamenik generalnog direktora udruženja Euromines Florian Anderhuber rekao je sledeće: „Imajući u vidu da raste pritisak na svetske lance nabavke, Evropa namerava da podstakne razvoj industrije koja je od ključnoj značaja za budući ekonomski rast i konkurentnost. Zakon o kritičnim sirovinama motivisao je sve zemlje da procene sopstvene dostupne resurse kao i mogućnost rudarenja u svom okruženju. Balansiranje različitih aspekata zelene tranzicije kljuni je preduslov je za javnu podršku i poduhvat vredan truda: postoji jasna veza između odgovornog rudarstva i obezbeđivanja sigurnosti snabdevanja - a rudarstvo u Evropi u prošlosti beleži odlične rezultate u odgovornom rudarenju. Pa tako treba da prihvatimo svaki novi rudnik u Evropi kao temelj na kome možemo graditi našu budućnost.“

Roland Chavasse, generalni sekretar, ILiA, je i rekao sledeće: „Mi smo ovde kako bismo bolje razumeli puni potencijal Projekta „Jadar“. Litijum je mineral od ključne važnosti za odgovor na klimatske promene i neophodan za budućnost sa niskom emisijom ugljenika. Što je veća količina litijuma koju Evropa može da eksploatiše na domaćem tlu, to je kraći lanac snabdevanja, a prelazak na neto nula emisiju ugljenika biće bezbedniji. Taj cilj treba uskladiti i sa javnom prihvaćenošću projekta u sredinama u kojima se rudnici nalaze kako bismo bili sigurni da ekonomske i društvene koristi od razvoja resursa imaju pozitivan uticaj na lokalne zajednice.“

Kamilla Slupek, direktor za održivost, Eurometaux, dodala je sledeće: „Kako litijum igra ključnu ulogu u održivijoj budućnosti, najvažniji prioritet jeste odgovorno rudarstvo i prerada u Evropi. Ispunjavanje najviših standarda u zaštiti životne sredine i društvene odgovornosti u svakoj fazi projekta je ključ za snabdevanje tržišta ovim održivim materijalom. Zemlje širom Evrope žele da uče iz iskustva Srbije i primene to znanje u potrazi za načinima da eksploatišu sopstvene resurse.“

Chad Blewitt zaključuje: „Zadovoljiti očekivanu potražnju za kritičnim sirovinama znači otvaranje novih rudnika u Evropi, a za nove rudnike biće potreban razvoj novih veština, inovativnost i razmenu znanja. Projekat „Jadar“ predstavlja neverovatnu priliku za Srbiju da postane predvodnik zelene i digitalne tranzicije u Evropi. Poseta nekih od vodećih evropskih predstavnika poslovnih i strukovnih udruženja Loznici i Beogradu, predstavlja odraz naše namere da gradimo nove odnose i partnerstva uz postojeću saradnju sa lokalnom zajednicom, kako bismo obezbedili dugoročni uspeh projekta.“